Vilket SID-chip har du i din C64?

Diskussioner om hårdvara

Moderatorer: Fanta_gbg, e5frog, stonan, Zlasher

Vilket SID-chip har du i din C64?

Inläggav Commodorianen » 11 mars 2006, 14:13

Här är ett program för att se om man har ett 6581- eller ett 8580-chip i sin C64.

Kod: Markera allt
10 FORI=0TO67:READA:POKE49152+I,A:NEXT
20 SYS49152:A=PEEK(251)
30 B=A:SYS49152:A=PEEK(251):IFA<>BTHEN30
42 DATA162,29,169,0,157,255,211,202,208,250
44 DATA120,173,17,208,41,239,141,17,208,169
46 DATA32,141,14,212,141,15,212,169,49,141
50 DATA18,212,162,0,134,251,160,0,173,27
60 DATA212,197,251,144,2,133,251,232,208,244
70 DATA136,208,241,169,48,141,18,212,173,17
80 DATA208,9,16,141,17,208,88,96
100 IFA<128THENPRINT"6581":END
110 PRINT"8580"
Användarvisningsbild
Commodorianen
Grundare av forumet
Grundare av forumet
 
Inlägg: 2033
Blev medlem: 30 april 2005, 19:29
Ort: den stora metropolen Eslöv ;-)

Inläggav d0c » 11 mars 2006, 15:07

takk 8)
Användarvisningsbild
d0c
C64-entusiast
C64-entusiast
 
Inlägg: 3730
Blev medlem: 3 maj 2005, 11:38
Ort: Norge

Inläggav TobiaZ » 30 mars 2006, 18:02

Askoolt! Det funkar ju verkligen! :D
Användarvisningsbild
TobiaZ
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 368
Blev medlem: 5 maj 2005, 21:43

Inläggav Fanta_gbg » 28 maj 2006, 19:11

fungerade fint! Vad är skillanden? 8580 i min C64C

// Fanta :idea:
// Fanta :roll:


Samlar på Commodore har bla: Vic 20, C64, C64C, C64G, C16, C128, Amiga 500, Amiga 600HD Amiga 1200 och en CD32 alla boxade så såklart :D

Samlar även på MicroProse och SSI spel till C64an och SSI till Amigan
Användarvisningsbild
Fanta_gbg
Commodore-samlande göteborgare
Commodore-samlande göteborgare
 
Inlägg: 1676
Blev medlem: 27 februari 2006, 10:10
Ort: Lerum/Göteborg

Inläggav Commodorianen » 28 maj 2006, 19:28

Jag kommer faktiskt inte ihåg exakt vad programmet gör just nu. Jag letade vid något tillfälle efter rutiner på nätet för att skilja mellan 8580 och 6581. Jag hittade några rutiner som gjorde detekteringen på samma sätt med bara små skillnader som resulterade i olika säkerhet i detekteringen. Jag tog en rutin som verkade bra utgående från beskrivningar jag hittade och gjorde den så säker som möjligt genom att köra många loopar. Sedan lade jag in den i mitt C128-systeminformationsprogram. Rutinen i denna tråd är i stort sett ett utdrag från det programmet (med några små anpassningar för C64).

Den intresserade läsaren kan själv disassemblera minnet och kolla närmare efter att ha knappat in och kört programmet. Jag har för mig att det gör någon sorts synkronisering eller ringmodulering mellan stämma 1 och 3 men jag är inte säker. Ringmodulering verkar för övrigt väldigt komplicerat. Jag har läst flera C64-/C128-böcker utan att ha hittat någon bra förklaring. I vissa böcker står det t.o.m. att det är så komplicerat så att de inte ens tänker försöka förklara hur det fungerar. Det kan visst ge upphov till ganska komplexa vågformer.
Användarvisningsbild
Commodorianen
Grundare av forumet
Grundare av forumet
 
Inlägg: 2033
Blev medlem: 30 april 2005, 19:29
Ort: den stora metropolen Eslöv ;-)

Inläggav RaveGuru » 31 maj 2006, 02:32

Väldigt förenklat: Den nyare 8580'an har annorlunda filter och vågformskombinationer som den gamla 6581'an saknar. Detta faktum utnyttjar man genom att testa olika "lägen" och läsa av vågformsamplituden i oscillator 3 för att på så vis identifiera chippet.
RaveGuru
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 24
Blev medlem: 31 maj 2006, 01:58

Inläggav TobiaZ » 6 juni 2006, 17:11

Och då saknas alltså värdet för vågformsamplituden i oscilator 3 på 6581?
Användarvisningsbild
TobiaZ
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 368
Blev medlem: 5 maj 2005, 21:43

Inläggav Commodorianen » 6 juni 2006, 17:51

TobiaZ skrev:Och då saknas alltså värdet för vågformsamplituden i oscilator 3 på 6581?


Nej, inte saknas. Däremot blir det OLIKA maxamplitud på oscillator 3 om man kombinerar sågtand- och triangel-vågformerna för oscillator 3 beroende på om det är ett 6581- eller 8580-chip.
Användarvisningsbild
Commodorianen
Grundare av forumet
Grundare av forumet
 
Inlägg: 2033
Blev medlem: 30 april 2005, 19:29
Ort: den stora metropolen Eslöv ;-)

Inläggav Wonder-Boy » 19 augusti 2006, 15:19

Vad är det som händer i ditt program? Fungerar det även om SID-chippet är dött?

Jag har nu köpt en dator av brödburksmodellen från ebay. Till min stora besvikelse är det inget ljud, och jag har testat på två olika TV-apparater. Jag körde programmet här och resultatet blir "6581". Jag undrar om detta visar på att chippet fungerar och det är något annat som är fel?
╔═╦╗╔╦╗
║╔╣╚╣║║
║╚╣║╠╗║
╚═╩═╝╚╝
Användarvisningsbild
Wonder-Boy
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 954
Blev medlem: 4 februari 2006, 13:18
Ort: Uppsala

Inläggav Commodorianen » 20 augusti 2006, 12:54

Som jag skrev lite tidigare kommer jag inte ihåg exakt vad programmet gör. Det var kod som jag hittade på nätet och som jag gjorde lite säkrare genom att loopa fler gånger efter information som jag också hittade på nätet. Den intresserade läsaren kan dock disassemblera och studera koden :wink: .

Jag tror att det beror lite på vad som är fel i SID-chippet när det gäller om programmet fungerar eller inte. Fungerar oscillatorn och vågformsgeneratorn för stämma 3 så ska nog programmet fungera. I annat fall tror jag att programmet kan komma att rapportera 6581 även om det skulle vara en 8580 i datorn (motsatsen tror jag dock är mer osannolikt, d.v.s. rapportering av 8580 om det är en 6581 i datorn).
Användarvisningsbild
Commodorianen
Grundare av forumet
Grundare av forumet
 
Inlägg: 2033
Blev medlem: 30 april 2005, 19:29
Ort: den stora metropolen Eslöv ;-)

Inläggav finalman » 6 juli 2007, 00:09

Jeg har prøvd dette, men får opp at ?out of data error in 10.

Hva er det jeg gjør feil her da tro?
Användarvisningsbild
finalman
Erfaren gesäll
Erfaren gesäll
 
Inlägg: 223
Blev medlem: 30 juni 2007, 00:50
Ort: Telemark i Norge

Inläggav zordid » 26 september 2007, 10:40

@commodorianen:

http://sv.wikipedia.org/wiki/Ringmodulator

det är inte så komplicerat som det låter .D
jag använder mig ofta av ringmodulation när jag gör musik, ofta till drones och även lågfrekventa basgångar som behöver lite liv och rörelse.

Sync är precis vad det låter som, osc b syncas till osc a så att man inte får förskjutningar mellan vågformerna.


old thread revival!!! sorry ,D
- Fear is the mind-killer -
Användarvisningsbild
zordid
Mästare
Mästare
 
Inlägg: 255
Blev medlem: 19 mars 2007, 11:37
Ort: Uddevalla

Inläggav Tonhuvudet » 4 mars 2009, 23:58

Har märkt att Martin Galways låtar måste ha en 8580.
Användarvisningsbild
Tonhuvudet
Erfaren mästare
Erfaren mästare
 
Inlägg: 330
Blev medlem: 19 februari 2009, 19:33

Inläggav McLoaf » 16 mars 2009, 03:11

Tonhuvudet skrev:Har märkt att Martin Galways låtar måste ha en 8580.
Nja, hans låtar är gjorda på en 6581 med väldigt ljust filter.
McLoaf
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 1
Blev medlem: 16 mars 2009, 03:10

Inläggav Tonhuvudet » 21 mars 2009, 22:01

Är det någon som har knapprat in den översta koden i denna tråd, och sparat det som en fil?
Vilket ljudkrets man har alltså?

Isåfall kan jag ladda hem den
Användarvisningsbild
Tonhuvudet
Erfaren mästare
Erfaren mästare
 
Inlägg: 330
Blev medlem: 19 februari 2009, 19:33

Nästa

Återgå till Hårdvara

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 3 gäster

Banners

BOA Japon Mediapalatset Nostalgibutiken
Quartex Retro Overlays Retroplay Spel och sånt
Super Motaro Söders Serie & Skivhandel vintagegames.se RG 2016
cron