En 128D...ÄNTLIGEN!

Diskussioner om Commodore 128

Moderatorer: Fanta_gbg, e5frog, stonan, Zlasher

En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav Overgaard » 19 augusti 2011, 16:13

Äntligen fått tummen ur och jagat tag på en 128D (modellen är 128DCR) från tyska eBay!
Kostade mig med frakt €60 så det är inte så tokigt. Den är i rätt OK skick. Tre av knapparna på tangentbordet
saknar fjädrar av någon orsak. Får jaga tag på några såna så är det fixat sen.

Den interna drive'n ville inte funka, men lite rengörning och justering av läshuvudets "viloläge" mot floppyn verkar löst
problemet. :D

Skulle vilja ha tag på plastmodellen för den går det ju sätta tangentbordet i skalet på undersidan.
Men det får bli framöver. Har inte plats för hur många Commodoreprylar som helst för tillfället.
(drömmer om ett hus med rejäl gillestuga som jag tänker ha museum i... Frugan får vara förstående :mrgreen: )
Overgaard
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 10
Blev medlem: 28 augusti 2008, 09:57

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav herdware » 19 augusti 2011, 21:30

Grattis! Ens första C128D är alltid speciell.
Användarvisningsbild
herdware
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 1481
Blev medlem: 6 mars 2008, 21:07
Ort: Nordvästra Småland

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav Boray » 19 augusti 2011, 22:52

Jag har också en tysk C128D-CR.

För att få svenska tecken i 80-kolumnersläget:

    10 FAST
    12 PRINTCHR$(14);"{DOWN}{DOWN}{SH-S}VENSKA TECKEN {SH-V}1.0 AV {SH-A}NDERS {SH-P}ERSSON"
    14 PRINT"{DOWN}[[[ {POUND}{POUND}{POUND} ]]] {SH-+}{SH-+}{SH-+} {C=--}{C=--}{C=--}
    {SH--}{SH--}{SH--} ";CHR$(142);"[[[ {POUND}{POUND}{POUND} ]]]"
    20 REM SM]
    30 DATA 283,36,0,60,6,62,102,62,0
    40 DATA 284,36,0,60,102,102,102,60,0
    50 DATA 285,60,36,60,6,62,102,62,0
    60 REM STORA
    70 DATA 347,66,24,60,102,126,102,102,0
    80 DATA 348,66,60,102,102,102,102,60,0
    90 DATA 349,24,36,60,102,126,102,102,0
    100 DATA 27,66,24,60,102,126,102,102,0
    110 DATA 28,66,60,102,102,102,102,60,0
    120 DATA 29,24,36,60,102,126,102,102,0
    130 C=DEC("2000"):BANK15:V=52684:K=31
    140 FORT=1TO9:READA
    150 A=C+A*16:H%=A/256:L%=A-H%*256:SYSV,H%,18:SYSV,L%,19
    160 FORY=1TO8:READF:SYSV,F,K:NEXTY,T

http://user.tninet.se/~pug510w/datormus ... tecken.prg
Användarvisningsbild
Boray
VIC-20-älskande musiksmurf
VIC-20-älskande musiksmurf
 
Inlägg: 1411
Blev medlem: 6 december 2005, 12:55

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav hedning » 19 augusti 2011, 23:17

Grattis! Jag har en plast, men vill ha en metall.
...::] Genesis Project - Accept No Limits [::...
SX-64, C64GS, silver badge c64, Brödbox, C64C, C64G, Drean C64C, VIC20, Plus/4, C16, C116, C128, C128D, Atari 520 STfm, Atari 1040 ST, Atari Falcon 030, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, CDTV.
Användarvisningsbild
hedning
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 1852
Blev medlem: 15 mars 2009, 20:33
Ort: Lund

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav Overgaard » 20 augusti 2011, 08:36

Hm.... Undrar vart mitt inlägg tog vägen. Nu kommer jag ju inte ihåg vad jag skrev förut. Provar igen! :roll:

herdware skrev:Grattis! Ens första C128D är alltid speciell.


Japp, det känns lite speciellt faktiskt. Även så här många år efter man trånade efter en 128D :lol:

Boray skrev:Jag har också en tysk C128D-CR.

För att få svenska tecken i 80-kolumnersläget:

http://user.tninet.se/~pug510w/datormus ... tecken.prg


Tackar! Ska prova det! :D

hedning skrev:Grattis! Jag har en plast, men vill ha en metall.

De verkar ju finnas i parti och minut på tyska eBay, så du får gå dit och kika. :wink:

Jag har tänkt latja lite med CP/M-läget med denna. 128D'n är lite smidigare för mig pga platsbrist. En 128:a + 1571 + skärm är lite platskrävande. Med en 128D kan jag ju ställa skärmen på burken, etc.
Hehe! Förr när man var en tonåring (fick min 128:a någon gång i högstadiet tror jag, i slutet av åttiotalet), var man ju inte så intresserad av CP/M. Fanns ju inga coola spel i det läget. Haha!

Påtal om CP/M - teknik/elektronikintresserad kan ju kika på mitt lilla Z80-projekt som kan köra CP/M.
Det roligaste(och även jobbigaste) var nog att skriva min egen BIOS så CP/M kunde rulla på min specifika hårdvara), samt
att klura ut hur få filsystemet att fungera på ett SD-kort, etc.
http://www.youtube.com/watch?v=SICGFi6YcC4

Hack on!
Overgaard
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 10
Blev medlem: 28 augusti 2008, 09:57

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav karaff » 21 augusti 2011, 11:17

Hittade en c128D under semestern för ett väldigt bra pris.

Tog isär den igår helt och hållet, blåste bort allt damm, motionerade socklade kretsar och diskade plasthöljet.

Ser väldigt fräsch ut nu!

Tyvärr lyckades jag i morse köra någon gammal kass floppy som fick diskettstationen att börja bråka, får väl öppna igen och rengöra läshuvudet kanske.

Nackdelen är väl att den låter lite i o m fläkten som surrar rätt bra.

Skillnaden mellan den i plast och metall är väl att plastmodellen har mer videominne ?
karaff
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 6
Blev medlem: 5 augusti 2011, 08:54

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav Overgaard » 21 augusti 2011, 16:48

karaff skrev:Hittade en c128D under semestern för ett väldigt bra pris.

Tog isär den igår helt och hållet, blåste bort allt damm, motionerade socklade kretsar och diskade plasthöljet.

Ser väldigt fräsch ut nu!

Tyvärr lyckades jag i morse köra någon gammal kass floppy som fick diskettstationen att börja bråka, får väl öppna igen och rengöra läshuvudet kanske.

Nackdelen är väl att den låter lite i o m fläkten som surrar rätt bra.

Skillnaden mellan den i plast och metall är väl att plastmodellen har mer videominne ?


Hehe! Inga fel att göra såna fynd under semestern. Hur sprang du på den då? Loppis eller? (alltid kul höra storyn bakom ett
bra inköp) :D

Om jag inte är helt ute och cyklar så är den med metallchassie CR (cost reduced) och har då den mer avancerade 8568 VDC'n och har 64kB video ram.
Inga större problem om man skulle ha bara 16kB video ram om man har tillgång till minneskretsar, lödstation, tennsug, etc (och vet hur man använder dyl.)
Overgaard
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 10
Blev medlem: 28 augusti 2008, 09:57

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav herdware » 21 augusti 2011, 18:32

Nejdå. Jag uppgraderade min plastmodell till 64kb. Det är inte svårt, bara lite pilligt.

Plastmodellen kallades ibland för C128Diesel pga den högljudda fläkten. 8)
Användarvisningsbild
herdware
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 1481
Blev medlem: 6 mars 2008, 21:07
Ort: Nordvästra Småland

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav sledge » 21 augusti 2011, 18:57

herdware skrev:Nejdå. Jag uppgraderade min plastmodell till 64kb. Det är inte svårt, bara lite pilligt.

Plastmodellen kallades ibland för C128Diesel pga den högljudda fläkten. 8)



Jag köpte ett 64Kb RAM-kort på Ebay. Det var väldigt enkelt att montera faktiskt. Fungerar fint i plast128:an...
Användarvisningsbild
sledge
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 741
Blev medlem: 2 oktober 2007, 14:45
Ort: Hammarö

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav herdware » 22 augusti 2011, 02:39

sledge skrev:Jag köpte ett 64Kb RAM-kort på Ebay. Det var väldigt enkelt att montera faktiskt. Fungerar fint i plast128:an...

Visst, men det är ju inte lika elajt som att göra det själv. :wink:
När jag gjorde det hade jag nog ens aldrig hört talas om eBay även om det borde ha funnits.
Användarvisningsbild
herdware
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 1481
Blev medlem: 6 mars 2008, 21:07
Ort: Nordvästra Småland

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav sledge » 22 augusti 2011, 16:27

herdware skrev:
sledge skrev:Jag köpte ett 64Kb RAM-kort på Ebay. Det var väldigt enkelt att montera faktiskt. Fungerar fint i plast128:an...

Visst, men det är ju inte lika elajt som att göra det själv. :wink:
När jag gjorde det hade jag nog ens aldrig hört talas om eBay även om det borde ha funnits.


Haha, nej det har du rätt i :)

Jag är dock rätt så kass på det där att löda, men lamer som jag är så jag fick snällt vänta tills 2004 innan jag fick mer minne i min plastmodell ;)
Användarvisningsbild
sledge
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 741
Blev medlem: 2 oktober 2007, 14:45
Ort: Hammarö

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav karaff » 23 augusti 2011, 12:39

Overgaard skrev:
karaff skrev:Hittade en c128D under semestern för ett väldigt bra pris.

Tog isär den igår helt och hållet, blåste bort allt damm, motionerade socklade kretsar och diskade plasthöljet.

Ser väldigt fräsch ut nu!

Tyvärr lyckades jag i morse köra någon gammal kass floppy som fick diskettstationen att börja bråka, får väl öppna igen och rengöra läshuvudet kanske.

Nackdelen är väl att den låter lite i o m fläkten som surrar rätt bra.

Skillnaden mellan den i plast och metall är väl att plastmodellen har mer videominne ?


Hehe! Inga fel att göra såna fynd under semestern. Hur sprang du på den då? Loppis eller? (alltid kul höra storyn bakom ett
bra inköp) :D

Om jag inte är helt ute och cyklar så är den med metallchassie CR (cost reduced) och har då den mer avancerade 8568 VDC'n och har 64kB video ram.
Inga större problem om man skulle ha bara 16kB video ram om man har tillgång till minneskretsar, lödstation, tennsug, etc (och vet hur man använder dyl.)


Såg en blocketannons minuterna efter att den kommit ut, en kille som skulle rensa hemma o vilje sälja så fort och enkelt som möjligt, han hade begärt 1500 spänn (vilket han fått om han orkat skicka) men jag fick loss det för 500, ingick en äldre 1541, flera hundra diskar, ett antal bandare (en helt ny med extern skruv för tonhuvud och indikering för inspelningsnivå!) och lite annat, 28kg ! helt ok i mina ögon.

Så då hade jag fått om bakfoten, trodde jag jagat rätt på den med mer videoram nu då :) Är det standardkomponenter som går att köpa på ex vis elfa o löda i ?
karaff
Nybörjare
Nybörjare
 
Inlägg: 6
Blev medlem: 5 augusti 2011, 08:54

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav carlsson » 23 augusti 2011, 14:30

Man verkar behöva 2 st 18 pin IC-socklarn och 2 st 4464 DRAM, 120 ns eller snabbare. I C128 PRG nämns 4164 men då stämmer inte pinnarna.

De färdiga kit som finns på eBay använder dock 4164 fast på ett dotterkort där alla signaler väl redan är dragna till rätt plats. Det senaste (?) kitet förblev osålt på £18 = 190 kr + frakt. Frågan är hur billiga 4164/4464 du kan hitta, förmodligen billigast från någon kinesisk säljare på eBay.

Förresten 4164 är 64 kbit x1 medan 4464 är 64 kbit x4. Såvida jag inte är helt vimsig borde två stycken 4164 ge totalt 2*64 = 128 kbit/8 = 16 kByte så totalen blir 32 kByte istället för 64 kByte?
Användarvisningsbild
carlsson
VIC-20 Guru
VIC-20 Guru
 
Inlägg: 2357
Blev medlem: 10 oktober 2007, 16:24
Ort: Västerås

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav herdware » 23 augusti 2011, 15:52

Vi har ju det här gamla tricket om man vill man ta reda på om minnet är 16k eller 64k. Skriv in i 80kolumnersläge.
POKE DEC("D600"),28:POKE DEC("D601"),63:SYS DEC("FF62"):SCNCLR
Om du har 16k så fylls skärmen med 0:or, annars står det bara READY.

carlsson: Är du säker på att det var 4164:or? Det låter väldigt konstigt... Både i D och DCR sitter det två NNx4-chip, kan inte förstå hur det skulle funka med två NNx1-chip. Då skulle det ju behövas 8st chip. :?:
Användarvisningsbild
herdware
Stormästare
Stormästare
 
Inlägg: 1481
Blev medlem: 6 mars 2008, 21:07
Ort: Nordvästra Småland

Re: En 128D...ÄNTLIGEN!

Inläggav carlsson » 24 augusti 2011, 08:28

Njae, jag hittade en avslutad auktion på eBay och kollade bilden. Dessvärre såg jag fel på 4164 och 41464. Chippen på bilden heter KM41C464P-8, vilket är 64Kx4 precis som 4464.

Förresten har den auktionen omstartats nu:
Användarvisningsbild
carlsson
VIC-20 Guru
VIC-20 Guru
 
Inlägg: 2357
Blev medlem: 10 oktober 2007, 16:24
Ort: Västerås

Nästa

Återgå till Commodore 128

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 3 gäster

Banners

BOA Japon Mediapalatset Nostalgibutiken
Quartex Retro Overlays Retroplay Spel och sånt
Super Motaro Söders Serie & Skivhandel vintagegames.se RG 2016