av carlsson » 29 mars 2012, 12:32
C128D är väl sådär (*) när det gäller hur ovanlig och eftertraktad den är. Om du skulle ha två stycken skulle det nog vara helt OK att modifiera den ena. En minneskortsläsare typ sd2iec, uIEC/SD, MMC2IEC osv kan byggas in i lådan så den alltid finns till hands och det kan finnas köpare som värderar det extra snarare än tvärtom.
Om du söker på Google efter sd2iec resp. uIEC kommer du få ett stort antal träffar till bl.a. återförsäljare, dokumentation och diskussioner. Alla produkter härstammar från samma produktfamilj och använder i stort sett samma firmware, så det är mest en fråga vilken design och pris man gillar bäst. Vad jag sett är det bara (?!) NKC som säljer färdiga sd2iec, medan Jim Brains Go4Retro både utvecklar och säljer uIEC.
(*) Eller tja, den var sådär eftertraktad för några år sedan men jag har sett att på sistone har buden på Tradera sprungit iväg till fantasinivåer så jag har kanske anledning att omvärdera den.